Wodospady
Reykjavik
Reykjavik
Reykjavík (dawny polski egzonim: Rejkiawik[2]) – stolica oraz największe miasto Islandii, położone w jej południowo zachodniej części nad Zatoką Faxa, najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Nad Reykjavíkiem w odległości 10 km góruje masyw Esja[3].
Ludność islandzkiej stolicy wynosi 124,8 tys. mieszkańców (2018). Miasto wchodzi w skład gminy Reykjavíkurborg, która oprócz stolicy obejmuje jej okolice oraz tereny położone po drugiej stronie zatoki Kollafjörður. Całą gminę zamieszkuje 126,0 tys. osób (2018). Zespół miejski Wielkiego Reykjavíku (Stór-Reykjavík), obejmujący stolicę i sąsiednie miasta skupia 217,7 tys. (2018), a cały region stołeczny Höfuðborgarsvæðið 222,5 tys. (2018), czyli około 2/3 ludności kraju[1]
Gullfoss
Gullfoss
Gullfoss (isl. "złoty wodospad") – wodospad znajdujący się w Islandii. Gullfoss leży na rzece Hvítá. Składa się z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa przez niego 400 metrów sześciennych wody[1].
Na początku XX wieku Gullfoss miał być przekształcony w hydroelektrownię, jednak plany zarzucono. Według jednej wersji przyczyniły się do tego protesty mieszkańców, według drugiej brak funduszy. Wokół wodospadu założono park narodowy. Obecnie Gullfoss jest atrakcją turystyczną, wokół niego wybudowano hotele i punkty widokowe[1]. Zaliczany jest jako ważny punkt na trasie turystycznej zwanej Złotym Kręgiem[2].
Witaj na mojej stronie
Ciekawostki
Ciekawostki
1.W lecie na Islandii przez całą dobę jest jasno. Dla Islandczyków to dodatkowa okazja do świętowania, szczególnie w soboty. Zimą niestety dla równowagi dłużej jest ciemno, szczególnie na północy.
2. Islandczycy nie mają nazwisk jak inni mieszkańcy Europy, nazwisko stanowi imię ojca plus końcówka „son” i „dóttir” w zależności od tego czy jest syn czy córka. Islandczycy nie zwracają wielkiej uwagi na nazwiska, dlatego też kobiety po wyśjciu za mąż nie przyjmują nazwiska po mężu, bo takie nawet nie istnieje.
3. W książce telefonicznej osoby są wymienione w kolejności imion, a nie nazwisk. Dotyczy to także mieszkających na wyspie obcokrajowców. Dla ułatwienia często dodaje się wykonywany zawód.
4. Islandczycy wieżą w „elfy” i w inne fantazyjne stworzenia. I to do tego stopnia, że raz postanowili zmienić jeden z planów budowy drogi ze względu na ich obecność.
5. W Islandii wieżą w 13 mikołajów.
6.Większość Islandczyków zna język angielski, choć starsze pokolenie lepiej włada językiem duńskim.
7.Islandczycy lubią kąpiele w odkrytych basenach, niezależnie od pory roku.
8. Zimy w Reykjaviku są statystycznie cieplejsze niż w Nowym Jorku. Dzieje się tak za sprawa ciepłego Prądu Zatokowego (Golfstrom) opływającego od południa. Niestety zimą wieją silne wiatry i pada deszcz.